11 máj

Neporiadok? Nie, polykultúra!

polykultúrna zahrada

Odkedy sme mali v záhradkárskej osade záhradku a chodili tam, priúčala som sa od mamy tomu ako pestovať. Kupodivu ma to bavilo. A veľmi. Neskôr som si uvedomila, že kontakt s pôdou ma upokojuje, uzemňuje a učí všímať si vzájomné vzťahy – nielen ľudí (čo je v záhradkárskej osade bežné), ale aj susedské vzťahy medzi rastlinami. Mamina takmer vždy pestovala polykultúrne, ale o takomto pomenovaní som ešte dlho potom ani netušila.

Polykultúra je netradičnejší spôsob pestovania, kedy vysejete na jednu hriadku viacero druhov zeleniny, príp. kombinujete s bylinkami. Každá rastlinka inokedy vyklíči, má iný termín zberu, vzájomne si neprekážajú. Treba si to však naštudovať – sú tabuľky, ktoré pomôžu správnej kombinácii rastlín o ktorej vedeli už naši múdri predkovia (na nete, v knihách, časopisoch…). Chvalabohu sa o tom začína hovoriť čoraz viac a aj viac ľudí to skúša.

Aké to má výhody?

Výborne využijete osievaný priestor a čas

Reďkovka vyklíči ako prvá, kým ju vytrháte, už medzi ňou klíči mrkva, šalát a cibuľa. Keď vytrháte šalát, už ste „ušetrili“ jednu hriadku na jarnú zeleninu a na nej teraz s úspechom rastie krásna mrkva s cibuľou. Paráda!

Chránite pôdu

Väčšie rastliny svojim telom pôdu tienia, tým pádom zabraňujete jej vysychaniu a nemusíte tak často polievať. Rastie tu menej burín (nemajú kde), čiže sa aj menej narobíte. Každá z plodín niečo odčerpáva a niečo pôde dodáva. Tým, že je tam mix, zabránite jednostrannému vyčerpaniu pôdy. Rastliny sa pri správnej kombinácii podporujú. Nemusíte vedieť čo ktorá rastlina vylučuje ak nechcete, všetko funguje samo.

Pomýlite škodcov

Hmyz vníma vône a tvary rastlín, na základe toho vyhodnocuje prostredie a niekde sa usadí viac a na dlhšie, odinakiaľ odíde za chvíľku. Niekde som čítala krásne prirovnanie, no viem ho len parafrázovať. Keď taký mlynárik kapustný objaví políčko so sto hlávkami kapusty to musí byť pre neho raj! Už nikde nepôjde, veď to nezje on ani jeho potomkovia za celý život! Pekne sa tam usadí. A my si z toho tráme vlasy.

No keď sú pokope rôzne druhy rastlín, mätie ho to. Vône a tvary sa miešajú a tak letí zase ďalej a ďalej.

Niekto môže takú polykultúru považovať za neprehľadnú, no pre mňa je to prirodzenosť. Ani vo voľnej prírode nerastú monokultúry – vždy sú to kombinácie rôznych rastlín. Však čo všetko rastie na takej lúke?

Jarná cibuľka a šalát uvoľnia priestor hrášku, ktorý za pár týždňov vystriedajú papriky. Tie bude pred hubovými chorobami chrániť už teraz krásny cesnak.

Jarná cibuľka a šalát uvoľnia priestor hrášku, ktorý za pár týždňov vystriedajú papriky. Tie bude pred hubovými chorobami chrániť už teraz krásny cesnak.

Osvedčená kombinácia jahôd a cesnaku

Osvedčená kombinácia jahôd a cesnaku

 

DSCF5590

 

Neskôr vysievaná reďkovka pomedzi hrášok, ktorý poriadne nevzišiel vďaka apetítu sliepok, ktoré sem trafili :)  No už pri ňom rastú paradajky, ktoré od hrachu prirodzene získavajú dusík. Pomedzi paradajky ešte zasadíme pripravenú bazalku, ktorá ju ochráni pred škodcami a zlepší jej chuť.

Neskôr vysievaná reďkovka pomedzi hrášok, ktorý poriadne nevzišiel vďaka apetítu sliepok, ktoré sem trafili 🙂 No už pri ňom rastú paradajky, ktoré od hrachu prirodzene získavajú dusík. Pomedzi paradajky ešte zasadíme pripravenú bazalku, ktorá ju ochráni pred škodcami a zlepší jej chuť.

DSCF5565

Tak čo, je to neporiadok? Či užitočná polykultúra?